ÁFA

.

ÁFA – általános forgalmi adó

Áfa mértéke

 Az általános kulcs 27%, de vannak kedvezményes kulcsok is, a 18%-os, és az 5%-os továbbá van a tárgyi adómentesség, és az alanyi mentesség.

 Az áfa (általános forgalmi adó) egy olyan adó, amely szinte minden termék, szolgáltatás árában jelen van. Jellemzően a termék/szolgáltatás nettó, azaz áfa nélküli árának 27%-a.

 

Magánszemélyként az áfával csak annyi dolgunk van, hogy morgunk miatta, milyen magas és ezért minden milyen sokba kerül. Ha vállalkozóként eladunk vagy veszünk valamit, annak áfáját viszont be kell vallanunk, és vagy be kell fizetnünk, vagy visszaigényelhetjük, amennyiben bejelentkeztünk az áfa hatálya alá.

 

Mit jelent az, hogy bejelentkeztünk az áfa hatálya alá?

 Azt jelenti, ha oda bejelentkeztünk, akkor lesz lehetőségünk áfát visszaigényelni, illetve kötelesek leszünk áfát felszámítani. A vállalkozások nagy részének érdemes az áfa alá bejelentkezni, vannak azonban olyan tevékenységek, amelyeknél nem okvetlenül éri meg. Ha az áfa alá tartozunk, akkor meghatározott időszakonként áfa bevallást kell benyújtanunk, és áfát is kell fizetnünk vagy visszaigényelnünk.

Ha jellemzően magánszemélyek a vevőink és kevés az elszámolható költségünk, valószínűleg jobban járunk, ha nem jelentkezünk be az áfa alá. A választás, hogy bejelentkezünk az áfa alá vagy sem, a cég indításakor felmerülő kérdés és árbevételhez kötött. Ez az érték 2023-ban 12 millió forint. Az értékhatár elérése után – abban a számlában, ahol ezt elérjük,  a teljesítés számít! – már kötelező felszámítani az áfát.

Ha több a bevételem, mint az elszámolható áfás költségem, akkor áfát befizetnem kell, ha kevesebb a bevételem, mint az elszámolható áfás költségem, akkor visszaigényelhető áfám keletkezik. Az adótörvények kimondják, hogy csak olyan költséget szabad elszámolni, amely közvetlenül a vállalkozási tevékenység érdekében merült fel.Léteznek azonban olyan költségek is, amelyek áfa tartalmát nem, vagy csak részben lehet elszámolni.

Amikor áfabevallásunkat beadjuk, ha fizetendő áfánk van, azt azonnal be kell fizetni (pontosabban adott hónap vagy negyedév 20.-áig). Ha visszaigényelhető adónk van, fő szabályként az adóhatóságnak jellemzően a bevallás benyújtásától számítva 75 napja van arra, hogy visszaigényelt áfánkat kiutalja. Vagyis ennyi ideig használják a pénzünket, ennyi ideig kell várnunk arra, hogy ahhoz hozzájussunk.

Tovább nehezítheti egy vállalkozás helyzetét, hogy az általa kiállított számla után az áfát be kell fizetni, függetlenül attól, hogy annak a számlának az ellenértékét a cég megkapta-e, kivéve, ha bejelentkezett a pénzforgalmi áfa alá, de ezt sem teheti meg minden vállalkozás, értékhatárhoz kötött a bejelentkezés.

 

 

 

 

Mi az alanyi áfamentesség, mi a tárgyi adómentesség?

 A tárgyi adómentesség kifejezést felváltotta a tevékenység közérdekű vagy egyéb sajátos jellegére tekintettel adómentes kifejezés. A tárgyi adómentesség azt jelenti, hogy vannak olyan tevékenységek, amelyek teljes egészében áfamentesek, függetlenül attól, hogy éves szinten mekkora bevételt szerzünk belőle. Ilyen például az orvosi tevékenység, biztosítás, banki költségek. Tárgyi adómentes tevékenység mellett is választható az alanyi mentes vagy áfás lehetőség, ugyanis ha olyan tevékenységet is végez, ami nem tárgyi mentes, arra vonatkozóan el kell dönteni, hogy áfásan vagy alanyi mentesen akarja végezni.

 

Az alanyi áfamentesség azt jelenti, hogy évi 12.000.000 forint nettó árbevételig választhatjuk azt, hogy nem jelentkezünk be az áfa hatálya alá, azaz alanyi áfamentesek leszünk. Ebben az esetben nem számíthatunk fel áfát. Ez azt jelenti, ha kiállítunk egy számlát, annak végösszege nem fog áfát tartalmazni, vagyis a számla ellenértéke után nem keletkezik áfafizetési kötelezettségünk.

Igaz, ha valamit áfás áron vásárolunk, annak áfáját sem igényelhetjük vissza.

Az alanyi adómentesség belföldre érvényes, azaz nem lehet figyelembe venni külföldi beszerzéskor vagy értékesítéskor.

 

Mikor érdemes áfásnak lenni, mikor nem?

 Erre csak a várható költségek ismeretében, illetve annak tudatában lehet pontos választ adni, hogy várhatóan kik lesznek a vevőink: magánszemélyek vagy  vállalkozások?Ha várhatóan nem sok elszámolható, illetve olyan elszámolható költségünk lesz, aminek az áfája visszaigényelhető, akkor valószínűleg nem érdemes áfa alá bejelentkeznünk.Jó eséllyel akkor sem érdemes, ha vevőink nagyobb része várhatóan magánszemély lesz. Nekik ugyanis nincs lehetőségük az áfa visszaigénylésére, ugyanakkor áfa alanyként csak áfát is tartalmazó számlát állíthatunk ki nekik.