Kft. vagy egyéni vállalkozás?

Pár gondolatban megpróbálom összeszedni, a Kft. és az egyéni vállalkozás legfontosabb jellemzőit, hogy ez alapján a döntés egyszerűbbé váljon milyen vállalkozási formában érdemes elindulni.

Mindenki más miatt dönt vállalkozás alapítás mellett, azonban mindenki ugyan azokon a kérdéseken őrlődik mielőtt belevágna az indulásba. Milyen vállalkozási formában tudnám a leghatékonyabban végezni a munkámat? A döntés nem könnyű, hiszen számításba kell venni az adózást, fenntartási költségeket és a várható bevételt.

Az összes cégformának létezik előnye és hátránya, a választás azonban jellemzően két lehetőségre szokott szűkülni a kezdő vállalkozóknál: kft. vagy egyéni vállalkozás. Érdemes átgondolni mindkét cégformát, hiszen akár több millió forint is múlhat a döntésen.

Egyéni vállalkozás

A legegyszerűbben elindítható és fenntartható megoldás, főleg, ha kisebb forgalomban gondolkodunk vagy ha nem szeretnénk főállásban a cégünkből  megélni. Valamint a megszüntetése is egyszerűbb, ha mégsem szeretnénk folytatni, emellett lehetőség van a szüneteltetésre is.

 Az egyéni vállalkozáshoz nincs szükség kezdőtőkére, arra azonban ügyelni kell, hogy egyes tevékenységek engedélyhez vannak kötve, melyekhez megfelelő végzettséggel rendelkezni kell, végzettség hiányában olyan alkalmazottra lesz szükség, akinek rendelkezik a végzettséggel.

Az egyéni vállalkozó a teljes vagyonával felel a vállalkozásáért. A papírmunka kevesebb, társat, társakat sem kell bevonni.

Pénzforgalmi alapon működik. Tehát a bevétel és a kiadás akkor realizálódik, ha kifizetésre is került.

KFT. (Korlátolt felelősségű társaság)

A kft. alapításához már kell némi kezdőtőkével rendelkezni, méghozzá 3 millió forinttal, hiszen ennyi a minimum törzstőke ennél a cégformánál. Talán egyik legfontosabb előnye, nagyobb presztízzsel bír, mint egy egyéni vállalkozás. Megbízások, megrendelések megszerzésében előnyt jelenthet. A kft. esetében törzstagként nem tartozunk felelősséggel a teljes vagyonnal, csak a jegyzett tőke erejéig.

Az adózás szempontjából is jobb a kft. nagyobb árbevétel esetén. A kisvállalati adó szerinti adózás is elérhetővé válik, míg egyéni vállalkozóként erre nincs lehetőség.

A kft.-alapítása kissé költségesebb és hosszabb folyamat. Alapításához ügyvédre lesz szükség. A törzstőke nem lehet 3 millió forintnál kevesebb. Azonban akkor is  lehet alapítani kft.-t, ha épp nincs ennyi pénz a zsebünkben. A törzstőke ugyanis nem csak készpénz lehet, hanem lehet például ingóság is, sőt az is lehet hogy az alapításkor kevesebb vagyont bocsássunk a cég rendelkezésére. Ilyenkor persze meg kell határozni a társasági szerződésben, hogy mikorra kell befizetni a teljes összeget. Amíg nincs befizetve addig osztalékot sem lehet kivenni.

 Ha pedig nem szeretnénk folytatni a tevékenységet, a kft.-t esetében nincs lehetőség szüneteltetésre. Csakis a végelszámolással vagy a felszámolással lehet megszüntetni.  

A kft könyvelése összetettebb feladat a  kettős könyvviteli szabályok vonatkoznak rá.

Ha még több információt és szakértői tanácsokat szeretne kapni a könyvelésről és pénzügyekről, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk! Készen állunk arra, hogy segítsünk, és részletesen bemutassuk az Ön számára, hogyan javíthatja pénzügyi helyzetét.